6 hét - Fordítás

Augusztus neves szülötte az Egri csillagok írója, GÁRDONYI GÉZA (1883 - 1922) író, költő, drámaíró, tanító.
Életéről, munkásságáról az iskolában hallhattunk eleget, most olyan érdekességeket osztok meg vele kapcsolatban, mely információkat a netről szedegettem össze innen-onnan.
Gondolnánk-e, hogy a későbbi népszerű író - Ady szerint a magyar Dickens - az Egri Líceum hallgatójaként a második évfolyamon magyarból megbukott? Professzora így jósolt: fiam, tebelőled soha nem lesz nagy ember, de a kenyeredet meg tudod keresni".
Gárdonyi nem hivatástudatból jelentkezett néptanítónak, hanem diplomaszerzés céljából. Apja nyughatatlan természetét örökölve, amíg tanított (1881 - 1885), szinte minden tanévet más-más helyen (köztük Karádon is) kezdett. Ennek ellenére nagyon szépen ír a Lámpás főhőséről, egy fiatal tanítóról. A somogyiak figyelmébe ajánlom kötődését Szőlősgyörökhöz, édesanyja falujához, több írásában is megörökíti lakóit. A másik település Balatonkiliti, melynek temetőjében nyugszik két kistestvére (családjával 1-3 éves koráig ő is lakott itt).
"A szerelem...láthatatlan, de igen élvezetes táplálék, melynek első falatja még cukros, az utolsó falatja pedig meg van mérgezve" - cinikus kijelentésnek tarthatnánk ezt a megállapítását, ha Gárdonyi nem saját tapasztalatból beszélne: házassága szerelemmel indult, született három gyermekük, majd hét év után elváltak. A válás után több kapcsolata is volt Feszty Àrpád nevelt lányát is megkérte, de a lányt nem adták. Egri remeteségét két évtizedig osztotta meg valakivel, aki idővel férjhez ment, de a betegeskedő írót annak élete végéig ápolta.
Nem annyira köztudott, hogy Gárdonyi dalszövegeket is írt. Még kántortanító korában írta a Fel nagy örömre kezdetű karácsonyi dalt, melyet felekezettől függetlenül, ma is énekelnek - ezt a kat. dalt kiskoromban evangélikus édesanyámtól tanultam (eredetileg: Föld, nagy örömre!). Szegeden barátságot kötött Dankó Pistával, akinek hatvan dalt írt. Bródy Sándorról szólva említettem, hogy Gárdonyi Bródy javaslatára költözött Egerbe. Azt is meséltem, hogy amikor felutazott Pestre, mindannyiszor egy tábla szalonnával és egy demizson borral lepte meg ínyenc barátját.
Az író nagyon szeretett vonatozni. A bor c. darabját is egy kéthetes vonatúton írta meg. Történelmi regényeihez alapos kutatómunkát végzett, pl. Konstantinápolyba, Isztambulba is elutazott, hogy az Egri csillagok török vonatkozású részei minél hitelesebbek legyenek. Az agárdpusztai emlékházban láthatjuk titkosírással írt naplóját, melynek megfejtése igencsak próbára tette a szakembereket!
Halála sem volt mindennapi! A hipochonder író 59 éves korában elhatározta, hogy meghal, két hétig nyomta az ágyat, majd elszenderült. Csendes, éjszakai elhantolás volt utolsó kívánsága, de a város pompás temetést rendezett neki. A díszes ceremónia alatt a város összes harangját meghúzták, mialatt a vár egyik bástyáján kapott díszsírhelyén helyezték örök nyugalomra. Fejfáját végakaratának megfelelően egy gerendából ácsolták, rajta a felirat: CSAK A TESTE.

image