Márc.15-én született a Balaton festője, EGRY JÓZSEF (1883 - 1951). Mivel egy nagyon szegény napszámos családból származott, nem sok esélye volt a főiskola elvégzéséhez. Autodidakta módon kezdett festeni, Lyka Károly művészettörténész meglátta benne a zsenit, s támogatásával kijuthatott Párizsba. Idehaza a Képzőművészeti Főiskolán egyebek közt Szinyey és Ferenczi Károly is mestere volt.
Az I. vh. idején egy gyakorlaton beszakadt alatta a jég, megfázott, tüdőgyulladást kapott. Ennek köszönhette élete szerelmét, feleségét. Ugyanis a badacsonyi hadikórházban az önkéntes ápolónőjével kölcsönösen egymásba szerettek. Őt nem vitték a frontra tbc-je miatt, összeházasodtak, s ezután felesége házában Keszthelyen éltek. Innen kezdve második nagy szerelme a Balaton lett. De nemcsak a táj nyűgözte le, hanem inkább a hangulatok, a benyomások. No és a fények! Nemhiába' nevezték őt a fény festőjének is. Barátai Piktornak becézték. Németh István Piktor és Juliska címmel írt róla és feleségéről egy meleg hangú visszaemlékezést. Megemlíti, hogy a háború elején alig volt élelmiszerük,Takács Gyula költő vitt nekik Fonyódról hajóval ezt-azt. Budapest ostromakor műtermét bombatalálat érte, 27 képe megsemmisült. Önironikusan megjegyzi, azt, hogy ezek voltak a legjobb munkái, bátran mondhatja, mert senki nem tudja megcáfolni.
Anyagi gondok miatt kénytelenek voltak eladni a keszthelyi házat, s Badacsonyba költöztek.Művészete itt teljesedett ki igazán. "Ünnepi ruhát veszek a lelkemre, mikor festek" - vallotta. Egy művészettörténész ezt írta róla: "Csak néhány színt használt - legtöbbször vöröset, okkersárgát, fehéret és kéket - mégis csodásan tudta megjeleníteni a belső érzésvilágát".
A festészet mellett másik nagy szenvedélye volt a horgászat. Olyannyira, hogy mikor hírül vitték neki '48-ban a Kossuth-díjjal való kitüntetését, alig akart tudomást szerezni róla, a kapásra figyelt.
Badacsonytomaji temetésén alíg voltak tízen, ahogy erről Fodor András ír: "hatan a választottak, hárman a hivatalosok".
Művei igazán mára értékelődtek fel igazán (olvastam olyan képéről, melyet 20 millióra értékeltek), alkotásai több múzeumban láthatók: a badacsonyi műteremházban, a balatontomaji, zalaújlaki, zalakomári emléházban, a veszprémi múzeumban.