Gáza- borzasztó nagy a baj!
Hiába halnak éhen gyerekek, Izrael nem engedte be a segélykonvojt Gáza északi részébe! 2024.03.05-06.
Erről a Világélelmezési Program (WFP) számolt be.
A WFP közlése szerint két hét után először próbáltak segélyszállítmányokat bejuttatni az övezet északi részébe, de az izraeli hadsereg három órás várakoztatás után visszafordította a 14 kamionból álló konvojt egy ellenőrzőpontnál, adta hírül a BBC.
Ezért a konvoj kénytelen volt útvonalat változtatni, később pedig kifosztották "a kétségbeesett emberek tömegei". A brit adó megkereste az izraeli hadsereget a történtekkel kapcsolatban, de egyelőre nem kapott választ.
A konvoj visszafordítására egy nappal azután került sor, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közölte: gyerekek halnak éhen az övezet északi részén. A WHO munkatársai a helyszínen 10 ilyen esetet dokumentáltak. Múlt heti becslések szerint több mint félmillió palesztin van katasztrofális helyzetben az élelemhez jutást tekintve.
Segélyszervezetek korábban is azt közölték, hogy az izraeli hadsereg nem enged be megfelelő mennyiségű segélyt az övezetbe, és több esetben is tüzet nyitott a segélyszálló konvojokhoz siető emberekre: múlt csütörtökön 112-en vesztették életüket. Az izraeli hadsereg tagadja a vádakat, szerintük az emberek összetaposták egymást. Kórházi beszámolók szerint ugyanakkor az áldozatok többségének lőtt sebe volt.
David Cameron szerdán jelezte, hogy Izraelnek „figyelmeztetések sorára“ van szüksége, és kezd elfogyni a türelme az izraeli kormánnyal szemben, amellyel tárgyalt is szerdán. Ezt követően közölte: azonnali humanitárius szünetre van szükség, növelni kell a segélyek mennyiségét, valamint szárazföldi és tengeri is úton is növelni kell "a hozzáférést" az övezethez. A segélyek beengedését tekintve továbbra sem látnak pozitív változást Izrael részéről.
A brit külügyminiszter úgy fogalmazott: Gázában "szörnyű szenvedés" van, az emberek éhínségben és megelőzhető betegségekben halnak meg.
***
A fájdalomtól órákon át ordító sérültek, üszkösödő sebek, műtétek érzéstelenítés nélkül. Ilyenek a mindennapok a gázai kórházakban, amelyekbe továbbra sem jut el megfelelő mennyiségű segély. Az övezetben 10-ből 9 kisgyerek nem jut elég élelemhez. Nagyító alatt ezúttal a világ jelenleg legtragikusabb térsége.
Nyomor és szenvedés
A BBC hétfőn közölt helyszíni beszámolót a gázai kórházakról, amelyekben – elcsépelt közhely, de ez esetben nincs rá jobb szó – pokoli állapotok uralkodnak.
A helyi orvosok a brit adónak arról beszéltek, hogy számos esetben érzéstelenítés nélkül végeznek műtéteket, mivel továbbra sem jut be megfelelő mennyiségű segély az övezetbe.
„A fájdalomcsillapítók hiánya miatt nem tudunk mit tenni, a betegek órákon át üvöltenek” – mondta egyikük. – „Sok beteg súlyos égési sérüléseket szenvedett (…), de nincs megfelelő fájdalomcsillapító számukra” – jelentette ki Juszef al-Akked, a déli Han Juniszban lévő Gázai Európai Kórház igazgatója.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik helyszínen dolgozó csapata látott egy hét éves kislányt, aki 75 százalékos égési sérüléseket szenvedett, de nem tudtak neki fájdalomcsillapító adni.
Juszef al-Akkad szerint még sosem volt olyan rossz a helyzet a háború kezdete óta, mint most. „Újabb több ezer menekült érkezett, akik most a folyosókon és a közös helyiségekben húzzák meg magukat” – jelentette ki arra utalva, hogy sokan itt keresnek menedéket az izraeli bombázások elől.
Beszélt arról is, hogy nincs elég ágyuk, ezért a padlón fémrudakra és falécekre tesznek lepedőket, és arra fektetik a betegeket. És sem orvosból, sem ápolóból nincs elég ahhoz, hogy megbirkózzanak a betegek számával és a sérülések súlyosságával. A bombázások után szörnyű állapotban lévő sérülteket kell ellátniuk.
„Agysérülés, bordatörés, végtagtörés, néha a szem elvesztése, mindez egy emberen (…) a mi kórházunkban minden elképzelhető sérülést lehet látni.”
A sérülések olyan sokrétűek, hogy egy betegnek öt-hat specialistára lenne szüksége.
Hasonló tapasztalatokat osztottak meg más orvosok is szerte az övezetben. „Még azokat is, akiknek leállt a szíve vagy más súlyos szívproblémája van, letesszük a padlóra, és ott kezdjük el kezelni őket” – mondta Marwan al-Hams, a rafahi Mohammed Juszuf al-Najjar Mártír Kórház igazgatója.
"Nincsenek szavak"
Mohamed Salha, az észak-gázai Al-Awda kórház igazgatója szerint a sérülteket jobb híján szamarakon és lovakon hozzák be a kórházba. „Katasztrófa, amikor két-három hetes nyílt, üszkösödő sebeik vannak,” mondta. Az áramhiány miatt az orvosok fejlámpa fényénél műtenek.
Nincs elég személyzet és gyógyszer a krónikus betegek megfelelő ellátására sem, és a terhes nők helyzete is katasztrofális: sokan sátrakban, orvosi segítség nélkül kénytelenek szülni. (Erről itt írtunk részletesen.) Sokan olyan betegségekkel, fertőzésekkel érkeznek, amelyek a túlzsúfoltság és az alapvető higiénia hiánya miatt ütötték fel a fejüket.
A WHO szerint „nincsenek szavak” a gázai egészségügy állapotára: egy kórház minimálisan, 12 részben, 23 pedig abszolút nem működik.
//forrás: privátbankár- BBC -REUTERS/