33 hét - Fordítás

Thaye Loden - མཐའ་ཡས་བློ་ལྡན - Buruzs Tamás

·
Hunok és magyarok: egy ősi rokonság nyomában

Mi magyarok emberemlékezet óta Nimródot tartjuk Ősapánknak. Ez teljesen természetes, hiszen például Kézai Simonnál a Gesta Hungarorum-ban, tehát a mi saját magyar történeti krónikánban a következőt olvassuk: A vízözön után a 201. esztendőben az óriás Ménrót, egész rokonságával együtt egy torony építésébe kezdett. Ménrót, az óriás a nyelvek összezavarásának kezdete után Evilat földjére költözött, mely vidéket ezidőtájt Perzsiának neveztek és ott feleségétől Enethtől két fia született Hunor és Magor.

Ezen kívül Mátyás udvari krónikása, Thuróczy János a következőt írja: Kus nemzette Nimródot. Ez volt az a Nimród aki Noé utódait rávette ama híres torony és város építésére. A hagyomány úgy tartja -írja Thuróczy- hogy e torony építése Nubia és Egyiptom határán történt, mások viszont azt mondják hogy Káldeában az Eufrátesz folyó mellett. A legtöbben úgy tartják -írja Thuróczy igencsak tárgyilagosan-, hogy ez a "Nimród volt volt a hunok vagyis a magyarok ősapja". Figyeljük meg, nem azt írja hogy "hunok és magyarok", hanem "hunok, vagyis magyarok". Magyarán Thuróczy szerint a hunok magyarok és a magyarok hunok. Ez ebben az időben még természetes volt.

Tudnotok kell egyébként hogy a hunokkal való azonosságunk végig a történeti évszázadaink során természetes.

Ezt először -hát a történelem torz és kicsit cinikus fintora során- pont egy 'Hun'falvy János nevű, habsburg zsoldban álló, tulajdonképpen habsburgpárti tudós fogja tagadni. Ez a bizonyos Johann Hunsdorfer egyértelműen a Bach-rendszernek, illetve Ferenc Józsefnek, tehát a habsburgoknak volt az egyik magas rangú híve, tudós az ő udvarukban. Többek között ő volt az aki először leírja szakmunkáiban hogy a magyaroknak a hunokhoz semmi, de semmi köze nincsen, mert szerinte a hunok ázsiai sztyeppei népek -ez nagyjából rendben is van mert tényleg azok-, csak éppen Hunsdorfer szerint a magyarok azok nem belső ázsiaiak hanem szibériaiak egészen konkrétan finnugorok.

Ezzel a finnugor elmélettel ezt a bizonyos hun-magyar azonosságot törték ketté és kitalálták, hogy a hunok oké, hogy szkíták, csakhogy mi magyarok nem vagyunk hunok, merthogy az egyik belső ázsiai a másik pedig északi. Aztán jött ez a bizonyos Lapp illetve egyéb népekkel való rokonítás. Még a Finn meg a Lapp az a kevésbé vad ötlet volt, de Hunsdorfer nyomában elterjedt, hogy olyan, manapság gyakorlatilag a Spitzbergákon illetve a Novaja Zemlján élő, tehát északi sarkköri népekkel is elkezdtek bennünket rokonítani, olyan népekkel, mint az enyecek, a nyenyecek, és a szamojédok.

Csak azért hogy egy kis körkép legyen Hunsdorfer munkásságáról: ő találta ki az enyec-nyenyec rokonságot, hogy nekünk ők lennének a legközelebbi vagy legkomolyabb rokonaink, ezek ilyen csukcsföldi, kamcsatkai, szibériai törzsek, általában prém vadászatból illetve rénszarvas illetve egyéb állatok, például fóka- és bálna vadászatból élnek. Körülbelül olyan 155-160 centisek, egészen picikék, nagyon erőteljesen vágott szemű emberkék, tehát hogyha egy mai magyar mellé oda állítod, akkor eléggé fura elgondolni ezeket az emberkéket ősnek, de hát ez Hunsdorfert különösebben nem zavarta, ő igazából abból indult ki, hogy igyekezett olyan népet kiválasztani a magyar ősöknek vagy magyar rokonoknak, akik a lehető legszerényebb körülmények között éltek, a lehető legkezdetlegesebb technikákat használták.

Gyakorlatilag azért ezeket a népeket találta ki, mert ezek -mondjuk így nyíltan- még a neolitikum szintjén sem nagyon voltak abban az időben, hanem tulajdonképpen őskőkori életet éltek. Hunsdorfer azt gondolta, hogy lehetőség szerint a magyaroknak olyan rokonságot szerezzünk, ami minél kevésbé dicső, keressünk ősembereket és rokonítsuk őket a magyarokkal. Hát ilyenkor szoktuk megjegyezni, ennyi erővel az ausztrál bennszülötteket is lehetne rokonnak tekinteni, vagy akár a busmannokat is -kiváló és tényleg nagyon spirituális kultúra-, csak hát éppen technológiailag olyan szinten vannak, hogy kicsit furcsa lett volna őket a magyarsággal rokonnak tartani.

Thuróczy még ezt hála istennek nem tudja, ő még nem enyecekben és nyenyecekben gondolkodik, hanem hunokban illetve magyarokban és egyértelműen azt mondja ez a Nimród volt a hunok vagyis a magyarok ősapja, végülis az összes hunok vagyis a magyarok ezektől vették eredetűket.

Szégyen, hogy a mai napig Hunsdorfer nevét viseli a Budai várnegyedben a BGSZC Hunfalvy János Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum.

Ez az írás egy előadás részlet átirata az előadó előzetes hozzájárulásával.

Thaye Loden - མཐའ་ཡས་བློ་ལྡན - Buruzs Tamás
spirituális író, fénymunkás médiamunkás
Web: https://thayeloden.hu/

image