Erre még nem volt példa hazánkban.
Egy egészen újszerű elmegyógyászati ellátási forma jött létre a magyar pszichiátriai betegellátásban, amelyre korábban Magyarországon nem volt példa. Ennek értelmében a teljes magyar mentális egészségügyi ellátást újratervezték, amelynek nyomán létrejött az úgynevezett Emelt Biztonsági Pszichiátria (EBP).
Az intézményben a súlyosan agresszív viselkedésű, speciális ellátást igénylő betegeket látnák el. A projekt 4,9 milliárd forint EU-s forrásból valósult meg.
„Több mint hét éven át, 2016 és 2023 között zajlott a pszichiátriai ellátórendszer strukturált fejlesztése, ami egy európai uniós projekt keretében valósult meg az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) égisze alatt, összesen 4,9 milliárd forintból”
– közölte Gaszner Gábor, a projekt szakmai vezetője, aki hozzátette, ez egy olyan unikális, progresszív, akut pszichiátriai ellátási forma,
amilyen még nem volt korábban Magyarországon.
A projekt az alábbi helyszíneken valósulhat meg:
az Országos Mentális Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet telephelyén;
a Péterfy Kórház- Rendelőintézet és Manninger Jenő Országos Traumatológiai Intézetében;
és a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben.
Gasztner Gábor kifejtette: brit mintát és módszertant vettek alapul. Az Országos Mentális Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet Nyírő Gyula Kórház telephelyén egy 30 ágyas, magas biztonsági fokozatú pszichiátriai egységet, úgynevezett biztonsági pszichiátriát alakítottak ki – ismertette.
Hajnal Luca pszichiáter elmondta, a súlyosan agresszív magatartású speciális ellátást igénylő betegek speciális ellátást is igényelnek. Lehetőség van a páciensek kamerán keresztül történő megfigyelésére. A betegeket különböző rizikócsoportokba sorolják a terápia során, éppen azért, hogy az orvos, az ápoló és a biztonsági őr is tudja, hogy a mi a pontos előírás a beteg ellátásával kapcsolatban – részletezte a szakember.
A projektben a TEK szakemberei és önvédelmi oktatói is vállaltak feladatot, így a pszichiáterek mellett a biztonsági személyzet is részt vesz az elméleti és gyakorlati képzésekben.
„Nagyon nagy kihívást jelentett, hogy kidolgozzanak és megtanítsanak egy olyan keretrendszert az orvosok, az ápolók és a szakszemélyzet számára, amit a kritikus szituációkban használni tudnak”
– mondta Csomós István, a TEK műveleti főosztály tárgyaló osztályának vezetője.
Kiemelte: gyakorlati környezetben fejlesztették a szakdolgozók kompetenciáit, számukra tréninget is tartottak, ahol az agressziókezelés és a beteg megnyugtatása a legfontosabb cél.
(economx.hu nyomán)
Az Európai Unió pénzt adott 34 magyar pszichiátriai gondozó felújítására
rtl.hu
rtl.hu
Az Európai Unió pénzt adott 34 magyar pszichiátriai gondozó felújítására
2023. november 9. 140
Vágólapra másolvaLink másolása
A fejlesztés az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával valósul meg.
Harmincnégy pszichiátriai gondozó felújítása, három új gondozó és négy új, a pszichiátriai járóbeteg-ellátáshoz kapcsolt nappali terápiás részleg kialakítása történt meg az országban 4,724 milliárd forintból – közölte a konzorciumvezető Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) csütörtökön az MTI-vel. A fejlesztés a Széchenyi 2020 program keretében,
ADVERTISING
az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával valósul meg.
A projekt keretében többek között orvostechnikai, informatikai eszközök, bútorok, pszichodiagnosztikai eszközök beszerzése is történt 61 intézménynél.
A közlemény szerint a szegedi, a pécsi és a debreceni egyetemi konzorciumi partnerek részvételével megvalósuló program „a lakosságközeli pszichiátriai gondozás feltételeinek javítását célozta”.
„A fejlesztés eredményeképpen a pszichiátriai vagy addiktológiai gondozást igénylő betegek hatékony segítséget kaphatnak” – írták, hozzátéve, hogy „a pszichiátriai gondozókban dolgozó szakemberek számára az infrastrukturális fejlesztések kényelmesebbé teszik a munkavégzést, a projekt megvalósítása során biztosított térítésmentes képzések pedig növelték a szakmai kompetencia színvonalát.”
Kitértek arra, hogy Magyarországon a súlyos és/vagy krónikus pszichiátriai megbetegedések (például szkizofrénia, depresszió, demencia) az emberek százezreit érintik, az alkoholizmus magyar népbetegségnek tekinthető.
A magyar statisztikák szerint a lakosság nagyjából egynegyede szenved valamilyen enyhe, középsúlyos vagy súlyos pszichiátriai betegségben. „Ezért fontos hazánkban a gondozói hálózat egyenlőtlenségeinek javítása, amelyben ez a projekt mérföldkőnek tekinthető” - olvasható az OKFŐ közleményében.