Explore captivating content and diverse perspectives on our Discover page. Uncover fresh ideas and engage in meaningful conversations
Vajon igaz-e?
Az aszpirin gátolja a metasztatikus rák terjedését, 21% -kal csökkenti a mortalitást: Tanulmány
Ezenkívül egy átfogó áttekintés rámutatott, hogy az aszpirint szedő betegek viszonylag alacsonyabb kockázatot jelentenek a különféle rákok kialakulására.
(Szerző: Ellen Wan - 1/2/2024)
Az aszpirin egy régóta alkalmazott és széles körben alkalmazott gyógyszer, gazdag történelemmel. A fájdalomcsillapítás közismert felhasználása mellett gyulladásgátló és véralvadásgátló tulajdonságai mellett, egy nemrégiben készült tanulmány szerint azok a rákos betegek, akik napi alacsony dózisú aszpirint szednek, a mortalitás 21% -kal csökken.
Ezenkívül bizonyítékok vannak az aszpirin szerepéről a rák áttéteinek megelőzésében.
A rák a globális halálozás egyik vezető oka. Csak 2020-ban körülbelül volt 19,3 millió új rákos eset világszerte közel 10 millió haláleset. A statisztikák szerint a bejelentett halálesetek közül 6-ban a ráknak tulajdoníthatók.
A rák leggyakoribb típusai az emlő, a tüdő, a vastagbél, a prosztata és a gyomor.
2023 novemberében az Egyesült Királyság Cardiff Egyetemének kutatói közzétették a átfogó áttekintés a British Journal of Cancer ( BJC ) felvázolja az aszpirin azon képességét, hogy csökkentse a rákos mortalitást, megakadályozza az áttétes rák terjedését és minimalizálja az érrendszeri szövődményeket.
A felülvizsgálat mind kedvező, mind kedvezőtlen bizonyítékokat tartalmazott, alaposan elemezve az aszpirin rákkezelésben való alkalmazásának indokait.
Az aszpirin hatása a rák mortalitására.
A tanulmány 118 megfigyelő vizsgálat eredményeit gyűjtötte össze, körülbelül 1 millió rákos beteg bevonásával. Kiderült, hogy az alacsony dózisú (75 vagy 81 mg) aszpirin napi bevitelét az összes okból származó halálozás 21% -os csökkenésével társították.
Egy tanulmány műtéten átesett hasnyálmirigy-rákos betegek bevonása azt mutatta, hogy az aszpirint szedő betegek hároméves túlélési aránya 61,1 százalék volt, szemben a nem szedők 26,3 százalékával.
Az aszpirin szerepe a metasztatikus rák terjedésének csökkentésében. Az aszpirin elsődleges hatásmechanizmusa a ciklooxigenáz ( COX ) enzim gátlása. A COX felelős a prosztaglandinok képződéséért, amely a rák jelzésének kritikus útja. Az aszpirin rák elleni hatása azonban ezen túlmutat.
A legfrissebb kutatások kimutatták, hogy az aszpirin rákellenes hatásmechanizmusai magukban foglalják a rákos sejtek proliferációjával, a rákkal összefüggő gyulladással és a vérlemezke-vezérelt karcinogén aktivitással kapcsolatos energiacserét is.
A rák metasztázisa vagy elterjedése a rákos betegek halálának fő oka, és a vérlemezkék jelentős szerepet játszanak ebben a folyamatban. Az aszpirin gátolhatja a vérlemezke-aggregációt, csökkentve ezzel a rákos sejtek terjedését. A BJC átfogó áttekintése megállapította, hogy az aszpirin 38% -ról 52% -ra csökkentheti a rákos áttétek kockázatát.
Ezenkívül az aszpirin szerepet játszik a DNS-javítás elősegítésében. A DNS replikációja során hibák léphetnek fel, és az emberi test rendelkezik egy olyan mechanizmussal, amely javítja a DNS-hibát.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p....mc/articles/PMC72942
Ha ez a funkció megsérül, az rák kialakulásához vezethet. A kutatások kimutatták, hogy az aszpirin fokozhatja a DNS-javító mechanizmusokat, ezáltal megelőzheti az örökletes, nem polipózisos (Lynch-szindróma) vastagbélrákot és potenciálisan más rákos megbetegedések kialakulását.
Az aszpirin körüli vita a rákkezelésben.
Az aszpirin szerepe a rákkal kapcsolatos vizsgálatokban továbbra is ellentmondásos, elsősorban a megnövekedett vérzési kockázat miatt. A Reuters által 2017. június 14-én megjelent cikk „A napi aszpirin évente 3000 vérzéses halált okoz Nagy-Britanniában” című cikket széles körben terjesztették a globális hálózatokon és a médiában.
A kutatók azonban megjegyezték, hogy ebben a 3166 idősebb beteget bevonó prospektív vizsgálatban hiányzott a kontrollcsoport, ami kihívást jelent az aszpirinnek a halálos vérzésre gyakorolt független hatásának pontos felmérése.
A kutatók rámutattak, hogy az idős és gyenge rákos betegeknél a vérzés fokozott kockázata valós veszélyt jelent. Ahelyett azonban, hogy kizárólag a vérzés gyakoriságára összpontosítanánk, jobban figyelembe kell venni annak súlyosságát, mivel a vérzések legsúlyosabb esetei a halálért felelősek.
A kutatók 11, több mint 100 000 résztvevőt felölelő randomizált, kontrollos vizsgálat adatait gyűjtötték össze, amelyekben halálos vérzéses események is szerepeltek.
Az adatok azt mutatták, hogy 55 százalékkal nőtt az aszpirin miatti vérzés kockázata. Az aszpirin bevétele után vérzést tapasztaló betegek közül azonban csak 4 százalék halt meg. Ezzel szemben a placebót szedő kontrollcsoportban a vérzésnek tulajdonított halálozási arány elérte a 8 százalékot.
Ez arra utal, hogy az aszpirin által okozott vérzés túlnyomórészt enyhe.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy figyelembe véve az aszpirin relatív biztonságosságát, a rák megelőzésére szolgáló intézkedésnek kell tekinteni.
Bár vannak bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy az aszpirin csökkentheti az áttétes rák terjedését, és hogy az aszpirinterápia korai megkezdése a rákdiagnózist követően fokozza annak hatékonyságát, több randomizált vizsgálatra van szükség.
Peter Elwood, a Cardiffi Egyetem tiszteletbeli professzora egy sajtóközleményben kijelentette: „Viszonylagos biztonságosságára és kedvező hatásaira tekintettel teljes mértékben indokolt az aszpirin alkalmazása a rák kiegészítő kezeléseként.”
Hozzátette, hogy az aszpirin olcsó és szinte minden országban elérhető, széles körű alkalmazása pedig világszerte előnyös lehet.
Az aszpirin csökkenti a különféle rákok kockázatát.
A átfogó áttekintés A neves Annals of Oncology folyóiratban, 2020-ban jelent meg, hogy az aszpirint szedő betegek viszonylag alacsonyabb kockázatot jelentenek a különféle rákok kialakulására.
A kutatók átfogó elemzést végeztek az aszpirin- és emésztőrendszeri rákokkal kapcsolatos, 2019. márciusáig közzétett összes megfigyelő tanulmányról, amely több mint 150 000 esetet foglal magában.
Az eredmények azt mutatták, hogy az aszpirint nem használó betegekhez képest azoknál, akik rendszeresen szedtek aszpirint, 27% -kal csökkent a vastagbélrák kockázata, 33% -kal csökkentette a laphámsejtes nyelőcső rák kockázatát, 39% -kal csökkentette a nyelőcső és a gyomor cardia adenocarcinoma kockázatát, 36% -kal csökkentette a gyomorrák kockázatát, 38% -kal csökkentette a hepatobiliaris traktus rák kockázatát, és 22% -kal csökkentette a hasnyálmirigy rák kockázatát.
A fej- és nyaki rák kockázatában azonban nem történt jelentős változás.
Vastagbélrák esetén a napi aszpirin adag bevétele 75–100 mg között 10% -kal csökkentheti a kockázatot, míg a napi 325 mg-os adag 35% -kal csökkenti a kockázatot.
Az aszpirin szedésének lehetséges kockázatai.
Az aszpirin egy nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer ( NSAID ) enyhe vagy közepes mértékű fájdalom, gyulladás vagy ízületi gyulladás kezelésére. Emellett csökkentheti a szívroham, stroke és vérrögök kockázatát.
Fontos azonban megjegyezni, hogy az aszpirin hosszú távú használata további kockázatokat jelenthet egyes egyének számára. szerint Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata ( NHS ), a 16 év alatti gyermekek nem szedhetnek aszpirint orvos receptje nélkül, mivel lehetséges kapcsolat lehet az aszpirin és a Reye-szindróma között gyermekeknél.
Azoknál az egyéneknél, akiknek anamnézisében allergiás az aszpirin vagy hasonló fájdalomcsillapítók, gyomorfekélyek, magas vérnyomás, emésztési zavarok, súlyos menstruációs vérzés, közelmúltbeli stroke, asztma vagy tüdőbetegség, véralvadási problémák, máj- vagy veseproblémák és köszvény, az aszpirin szedése előtt elengedhetetlen orvoshoz fordulni.
Forrás:
https://journals.plos.org/plos....one/article?id=10.13