Explore captivating content and diverse perspectives on our Discover page. Uncover fresh ideas and engage in meaningful conversations
Bukovinszki Gergely -2024.01.14.
Darwin nyomában: Tényleg megbukott a darwinizmus? | - Ez hogy érint minket?
Bukovinszki Gergely
A tudomány nevében temérdek atrocitást követett el az emberiség, megannyi tévképzet áldozata is lett, mégis, mi emberek megrögzötten ragaszkodunk az épp elénk hajított elméletekhez, hiába tapasztaljuk újra és újra, hogy amit jelenségekről igaznak vélünk, azt egy újabb felfedezés bármikor megváltoztathatja. De hogy különítsük el az igazat a hamistól? Úgy semmiképp, hogy az elméletet összeverjük a gyakorlattal. A molekuláris biológia, a fiziológia, a morfológia és a kvantum fizika komoly akadályokat kezdenek gördíteni a darwinizmus elé és hatásukra lassan ugyan, de változik az eddigi domináns nézet. A darwinizmussal kapcsolatos leggyakoribb viták két világszemlélet közötti ellentétként nyilvánulnak meg. A teremtés, vagy intelligens tervezés elmélete és a természetes szelekció, vagy az élet eredetének véletlenszerűsége közötti álláspontok feszülnek egymásnak. Én a magam részéről beérem annyival, felismerve emberi gyarlóságomat, limitációimat, hogy a kozmosz megismerhetetlensége előtti tisztelettel, a racionális tudás előtt alázatosan meghajolva kijelentem, tudomásul vettem az ismeretlent, de keresnem kell a létezés racionális válaszait is. Ezzel a felismeréssel azonban se politikai kampányt, se adományozó hívőket, se kutatási finanszírozást nem tudnék összehordani. De nem is baj, nem is ez a célom, cserébe maradhatok hű a „szkepszishez”, a neodarwinista radikálisok pedig hamarosan úgy is jobb belátásra térnek. Vagy mégsem? Te mit gondolsz?
Támogatás, elérhetőség:
https://szkeptikuskerekasztal.com/tamogatas/
IMAGYŰJTEMÉNY MINDENKINEK! / IMAMALOM /
https://www.freebook.hu/read-blog/2
Egy csodálatos könyvet szeretnék nektek bemutatni. Címe: Jamilanda (ejtsd: Dzsamilanda) Írója, Alander Baltosée bejárta a világot, működő és virágzó közösségeket kutatva. Amit úgy látott, hogy működik, lejegyezte, s ebből született meg a könyv regény formájában. Főhőse, Leander, egy újságíró, akinek az ökológia a szakterülete. Elutazott Jamilandába, és amiket röpke néhány hét alatt ott tapasztalt, azok gyökeresen megváltoztatták szemléletét. Jamilandát egy sokszínű, egymással együttműködő kis közösségekből álló szerves hálózat működteti, spirituális alapokon. Nem különül el szektaként a külvilágtól, hanem pont ellenkezőleg, nagyon nyitott. Fő filozófiája az "ökoligens" életmód, mely magában foglalja az élelmiszer-önellátást, a kézműipart, az újrahasznosítást, a környezetbarát energiatermelést. A kultúrának, művészetnek, a szépségnek is fontos szerepe van. Ebben a kis országban - bár problémák adódhatnak - az emberek alkotó, teremtő módon élnek, tisztelve Földanyát és egymást. Kommunikációjukról az mondható, hogy asszertív - tehát erőszakmentes. Ezen kívül, mint sok sikeres regényben, itt is szövődik egy szerelmi szál. Főhősünk végre megtapasztalja a feltétel nélküli szeretetet és szerelmet!
Fordítója Komlósi Amina, aki "véletlenül" lelt rá az eredeti német nyelvű könyvre. Elolvasta, és rögtön megkereste az íróját, aki boldogan egyezett bele a fordításba. A magyar az első fordítás, viszonylag hosszú idő után. Véletlen?!
A könyv egyébként azért született, hogy inspiráljon minket. Képesek vagyunk megépíteni saját Jamilandánkat!
https://jamilanda.hu