Explore captivating content and diverse perspectives on our Discover page. Uncover fresh ideas and engage in meaningful conversations
Az ENSZ kénytelen volt bezárni az európai központot, hogy pénzt takarítson meg, mivel a villanyszámlák az egekbe szöknek
Az ENSZ genfi irodájának (UNOG) tisztviselői szerint az elmúlt három évben több mint 300 százalékkal nőttek a villanyszámlák.
Írta: Liam Doyle , hírriporter, Maria Ortega
2024. január 5., péntek, 20:56 | FRISSÍTVE: 2024. január 5., péntek, 21:27
Főhadiszállás Genfben
A Palais des Nations pénzhiány miatt visszafogta működését (Kép: GETTY)
Az Egyesült Nemzetek Szervezete kénytelen volt bezárni európai központját az áramköltségek miatt, a számlák szinte leküzdhetetlennek bizonyultak a nemzetközi szervezet számára.
A genfi Palais des Nations a következő héten, január 12-ig zárva marad a folyamatban lévő likviditási válság miatt, amely a tisztviselők pénzmegtakarítási törekvését váltotta ki.
Az épület 1929 és 1936 között épült, és 1966 óta az ENSZ európai főhadiszállásaként szolgál.
A vezetők azonban úgy döntöttek, hogy 2023. december 20-án bezárják a helyszínt, hogy pénzt takarítsanak meg a fűtésen, az áramon és a karbantartáson.
A tisztviselők azt mondták, hogy drasztikus lépésekre kényszerültek, mivel az ENSZ pénztára szenved a tagok elmaradt hozzájárulásaitól.
Alessandra Vellucci, az ENSZ szóvivője azt mondta a Keystone-ATS-nek január 5-én, pénteken, hogy 50 tagállam nem tudott lépést tartani a járulékfizetéssel.
Minden tag „felmért hozzájárulást” fizet, amely országonként változik, egy összetett képlet alapján, figyelembe véve a nemzeti jövedelmet és a népességet.
A képlet azt jelenti, hogy a gazdagabb nemzetek többet fizetnek, és a nagyobb kifizetések hiánya tartós pénzügyi csapást okozhat.
Vellucci asszony elmondta, hogy az Egyesült Államok, amely a világ egyik legnagyobb GDP-jével rendelkező alapító tag, azon országok közé tartozik, amelyek nem fizettek kifizetéseket.
Pénzmegtakarítás céljából a Palais des Nations adminisztrátorai lekapcsolták az összes mozgólépcsőt, és drasztikusan csökkentették a fűtési felhasználást a hideg téli beköszönt ellenére.
Egy köztisztviselő a Radio Télévision Suisse-nak (RTS) nyilatkozva azt mondta, hogy a szolgáltatások leállítása "megérti a tagállamokat, hogy a költségvetés több mint mínuszban van".
A közalkalmazott hozzátette: december 12-ig 193 tagállamból mindössze 141 fizette be kötelező hozzájárulását.
forrás: https://www.express.co.uk/news..../world/1852574/unite
Hunyadi Mátyás királlyá választása
írta: Magyarságkutató Intézet
megjelent: 2024. január 24
1457 novemberében váratlanul elhunyt Habsburg/Utószülött László magyar és cseh király Prágában. Az ifjú, éppen a saját esküvőjére készülő uralkodó ekkor már hónapok óta túszként magánál tartotta Hunyadi János volt magyar kormányzó fiatalabb fiát, Mátyást, hogy ezzel is elkerülje az idősebb Hunyadi fivér, László általa elrendelt kegyetlen, a szokásjogra fittyet hányó kivégzése (Hunyadi László a hóhér háromszori lesújtása ellenére is életben maradt) miatt Magyarországon esetlegesen kirobbanó lázadást.
A magyar királyok sorában ötödikként számontartott Lászlónak, Habsburg Albert és Luxemburgi Erzsébet gyermekének egyéb cselekedetei miatt sem sikerült megkedveltetnie magát a magyarokkal, akik különösebben nem is kezdeményezték László tetemének hazahozatalát, így őt a cseh királyok nyughelyeként ismert Szent Vitus székesegyházban temették el.
V. László halála nem eredményezte magától értetődően Mátyás szabadon bocsátását. A huszita tanokat valló Podjebrád György – aki látszólag hajlandó volt hitet is változtatni önmaga királlyá választatása érdekében – hatalmas lehetőséget látott abban, hogy a fiatal, még nőtlen Hunyadi fiú a király halála idején éppen Prágában „időzött”, hiszen pontosan tisztában volt azzal, hogy immáron az ő „vendégszeretetét” élvező ifjú volt a legesélyesebb jelölt a magyar trón betöltésére.
1457 végén – 1458 elején olyan helyzet alakult ki ugyanis Magyarországon, ami mind külpolitikai, mind belpolitikai szempontból Mátyás királlyá választását igényelte annak ellenére is, hogy homo novus, azaz uralkodói felmenőkkel nem rendelkező személy volt.
Többen rebesgették, hogy Mátyást már az apja is királynak nevelte. Kétségtelen, hogy Mátyás testi és szellemi taníttatása kiváló volt: közismert volt jó fizikai állóképessége, a hadművészet terén szerzett elméleti tudása és apja mellett szerzett gyakorlati jártassága, humanista neveltetése. A magyar mellet rendkívül jól tudott latinul, németül és legalább egy szláv nyelven beszélt.
A személyes rátermettség mellett azonban más megfontolások is mellette szóltak. Hatalomra jutását III. Callixtus pápa (1455–1458) is támogatta, többek között azért, mert benne az apja, Hunyadi János által képviselt törökellenes politika folytatóját feltételezte, remélte. Ezért állt mellette – legalábbis Antonio Bonfini kortárs történetíró szerint – a magyar nép is, amely az 1458 január elejére a Rákos mezejére összehívott királyválasztó országgyűlés idején, miközben az ország főnemesei a budai várban tanácskoztak, a pesti utcákon és a vár alatt az ő nevét kiáltozta. De Mátyás volt az egyetlen, akiben az akkori magyar elit is képes volt kompromisszumot kötni.
Antonio Bonfini a magyar királyválasztással kapcsolatos hazai kérdések lényegét egy általa Szilágyi Mihálynak, Hunyadi Mátyás anyai nagybátyjának tulajdonított, unokaöccse megválasztása érdekében elmondott kortesbeszédben foglalta össze.
A Bonfini által is képviselt humanista történetírás kedvelte az úgynevezett oratio obliquát (függő beszéd), amelynek egyik változata egy bizonyos személy szavait úgy adja elő, mintha azokat az illető a lejegyzetteknek megfelelően szó szerint mondta volna el. A Bonfini által Szilágyi Mihály szájába adott beszéd ebben a formában egészen bizonyosan nem hangzott el, de a benne megfogalmazott érvek és szempontok nagy súllyal eshettek latba a magyarországi előkelők körében 1457 végén – 1458 elején.
A – Bonfini szerint – Mátyás megválasztása érdekében elhangzott kortesbeszédben Szilágyi a következőképpen érvelt. „A király nyomorúságos halála – szólt – arra kényszerít minket, nagyuraim, hogy új fejedelemről határozzunk […] Régóta jól tudjátok mindannyian, mennyi bajt szenvedtünk el, amióta a szent királyok áldott nemzetsége Máriában [ti. I. (Nagy) Lajos király leányában] kiveszett… [Megj.: A 14. század eleji kortársak szerint Szent István király nemzetsége fiágon 1301-ben halt ki III. András személyében. Az úgynevezett Knauz-krónika pedig – az idézett szövegrészlet egyúttal ennek a középkori szöveghagyománynak Bonfini általi ismertségére is utal – azt rögzíti, hogy a dinasztia leányágon Máriában veszett ki.] Úgy vélem, hogy a külhoni trónigénylőket mindenképpen vissza kell utasítanunk, ha pedig a magyarokat részesítjük előnyben, én Corvinus Mátyást kívánom választani, hogy amint atyja kormányzata oly sok éven át távol tartotta tőlünk a belső és külső bajokat, úgy a jövőben fia uralma alatt legyünk ezektől szabadok.” (Kulcsár Péter fordítása)
A fentiek mellett Mátyás mellett szólt fiatal kora is, hiszen úgy hitték, az ifjú könnyen irányítható lesz majd. De Mátyás már igen korán egyértelmű jelét mutatta annak, hogy mind királyi hatalmát, mind az ország irányítását illetően önálló elképzelésekkel rendelkezik.
Szilágyi Mihály még Mátyás megválasztása előtt olyan egyezséget kötött Garai Miklós nádorral Szegeden, hogy nem fogják megtorolni Hunyadi László kivégeztetését, illetve Mátyás megválasztása esetén Garai a pozíciójában maradhat, mindennek zálogául pedig Mátyás feleségül veszi majd a nádor leányát, Garai Annát. E megállapodás ellenére Szilágyi – aki akkor a Hunyadi vagyon kezelője is volt – a biztonság kedvéért kellő számú fegyverest állomásoztatott a közelben, amikor Mátyást 1458. február 24-én egyhangúan királlyá választották. Szilágyi a királyválasztó országgyűléssel olyan rendelkezést is hozatott, amely őt Mátyás kiskorúsága miatt 5 évre kormányzóvá nevezte ki.
Időközben Mátyás ígéretet tett az őt fogva tartó Podjebrádnak, hogy leányát, Katalint (Kunigundát) feleségül fogja venni, Magyarország királynéjához illő javakkal fogja ellátni, és királynénak járó tisztelettel fog iránta viselkedni. Miután 1458 február elején átlépte az országhatárt, Mátyás ezt az ígéretét ismételten megerősítette és a saját maga által megkötött egyezség szerint be is váltotta. Hamarosan eltávolította maga mellől nagybátyját is. Nem volt hajlandó eleget tenni annak az unszolásnak sem, hogy I. Ulászlóhoz hasonlóan a Szent István király fejereklyetartójáról levett koronával avattassa magát királlyá Székesfehérváron.
1458 februárjában – megfelelő ceremoniális körülmények közepette – a budai Nagyboldogasszony templomban trónra ültették őt. Ezt követően egyik első útja éppen a koronázó városba vitte, hogy tiszteletét ott lerója, és azonnali tárgyalásokba kezdett a Szent Korona visszaszerzése érdekében III. Frigyes német-római császárral. Mátyás a magyar szokásjog szerint kívánt az ország törvényes uralkodója lenni, amire még hosszú éveket kellett várnia.
Dr. Teiszler Éva, Magyarságkutató Intézet
a Történeti Kutatóközpont tudományos főmunkatársa
Lehet-e jónak lenni egy rossz világban,
sétálni télen kigombolt kabátban,
szalonnát szúrni fagyos ágra,
nem vadászni nyúlra fácánra?
Koldus kezébe kenyeret nyomni,
csábítók között hűnek maradni,
házad kapuját kitárni,
hadd jöjjön hozzád akárki?
Kisgyerek könnyét letörölni,
senkivel soha nem pörölni,
dermedt verébért hajolni porka hóba,
más baját sosem hozni szóba?
Békét, nyugalmat, szépséget akarni,
adni, adni, mindig csak adni,
tökéletesre lelni egy madár dalában…
lehet-e jónak lenni egy rossz világban?
/Kálnay Adél: Kérdés/
SZERINTEM IGEN! < 3 Csak nehéz...
Magyarok Világszövetsége
Ez egy provokáció! – Patrubány Miklós nyilatkozata a TEK által felgöngyölített „fegyveres" hatalomátvételi kísérletrő...
A Magyarok XI. Világkongresszusát előkészítő sajtótájékoztató keretében és azt követően Patrubány Miklós, az MVSZ elnöke nyilatkozott a magyar sajtót uraló hírről, a nyolc, „szkítaként" megnevezett merénylő elfogásáról.
„Ez egy provokáció, egy súlyos provokáció a magyar nemzet egésze ellen. Aki szót mer emelni a szkíta fogalom, vagy a szkítizmus ellen, az a Szent Koronát gyalázza meg.
A Magyarok Világszövetsége elhatárolódik minden erőszakos cselekménytől, amely erőszakkal próbálna hatalmat megdönteni itt Magyarországon, vagy bárhol. Ezt elég világosan bizonyítottuk létezésünk 86 esztendejében. Nem hiszem, hogy mentegetőznünk kéne ennek a hírnek a hallatán. A szkíta világ értékei és erkölcsei azok mások. Mi a szkíta értékeket az elmúlt harminc évben beépítettük a Magyarok Világszövetsége Alapszabályába, a Magyarok Világszövetségének életébe. A Szkíta Magyarország nevű egyesületről sohasem hallottunk.
A Szent Korona maga, a Szent Korona eszmeisége, és a Szent Koronának a magyar nép életében betöltött szerepe, az mind szkíta örökség. Ezért, aki szót mer emelni a szkíta fogalom, vagy a szkítizmus ellen, az a Szent Koronát gyalázza meg.
Én úgy gondolom, hogy ez egy provokáció. Ez egy súlyos provokáció a magyar nemzet egésze ellen. hiszen az egyetemes magyar nemzetnek 2024-ben a legfontosabb eseménye a Magyarok XI. Világkongresszusa. Messze fontosabb, mint az önkormányzati választások, európai parlamenti választások.
Itt a magyarság egészének a jövőjéről van szó, az emberiség egészének a jövőjéről van szó. Ez a mostani akció, azzal a média-körettel, amivel tálalták, kimondottan arra való, hogy lejárassa a Magyarok Világkongresszusát, a magyar nemzet ez évi legjelentősebb eseményét – azt a Világkongresszust, amely a címében is a szkítákat hívja a Sötétség elleni harcba –. hogy mindenkit elriasszon tőle, távol tartson küldötteket, előadókat. Nem fog sikerülni!" – ekként foglalta össze Patrubány Miklós a mai sajtótájékoztató után az ott is elmondott gondolatait.
--------------------------------------------------------------------------
Kövessen minket a honlapunkon www.mvsz.info is.
A 86. életévébe lépett, legnagyobb magyar civil szervezet 2000 óta semmilyen állami támogatásban nem részesül.
Közhasznú szervezetünket ezen a bankszámlán lehet támogatni:
10300002-20102159-00003285.
Idén minden beérkezett támogatást a Magyarok XI.
Világkongresszusára fordítunk.
MVSZ Sajtószolgálat
11442/240124
FÉRFI és NŐI MINŐSÉGÜNK...
LMBTQ a gyakorlatban -2015 - HEFFNER ATTILA előadása...
Pihentetés gyanánt feltöltök egy 2015 -ben készült filmet,amit az akkori PRIDE felvonulás- kapcsán készítettem, amatőr kamerával, rossz minőségben, de "anál" nagyobb lelkesedéssel. Osztani ér! Nem szeretnék vitázni senkivel, de szívesen beszélgetek a témáról.
FÉRFI és NŐI MINŐSÉGÜNK... <br>LMBTQ a gyakorlatban -2015 - HEFFNER ATTILA előadása...
FÉRFI és NŐI MINŐSÉGÜNK...
LMBTQ a gyakorlatban -2015 - HEFFNER ATTILA előadása...
Pihentetés gyanánt feltöltök egy 2015 -ben készült filmet,amit az akkori PRIDE felvonulás- kapcsán készítettem, amatőr kamerával, rossz minőségben, de "anál" nagyobb lelkesedéssel. Osztani ér! Nem szeretnék vitázni senkivel, de szívesen beszélgetek a témáról.