Explore captivating content and diverse perspectives on our Discover page. Uncover fresh ideas and engage in meaningful conversations
Ez az amikor a falusi ember mindent felhasznált a lyukas fazéktól a biliig,nem is volt szemét, ahogyan a viccben is van,mikor kérdezik a székely bácsit, hogy hova teszik a szemetet.
Nálunk olyan nincs feleli. Amit az ember nem eszik meg , azt megeszi az állat .Amit sem az ember, sem az állat nem eszik meg, az jó lesz a földbe. Ami a földnek sem jó az jó lesz a tűzre. És ami a tűzre sem jó, na azt elteszem, mert jó lesz az még valamire! 😃
Márc.2-án született BÉRCZY KÁROLY (1821 - 1867).
Fogadni mernék, csak nagyon keveseknek mond valamit ez a név. De ha azt említem, hogy a középiskolában az ő fordításában olvastuk Puskin Anyeginjét, már talán rémlik valami.
Eredetileg Stand Károlynak hívták a balassagyarmati főorvos fiát. Jogi végzettsége folytán 1847-től Széchenyi titkára volt. Később költői, írói, újságírói, műfordítói tevékenységéről lett országosan ismert, a márciusi ifjak egyike volt.
A "magyar Anyegin"-ként is emlegették, ugyanis gyógyíthatatlan szívbetegsége miatt igyekezett a jelen aranyifjaként élni, akárcsak Puskin hőse. Ebből is adódott, hogy írásai szentimentálisak, gyakori témája a halálvágy, a természetbe menekülés, a sorsszerűség. Gazdag szépirodalmi hagyatékából kiemelkednek műfordításai. Főleg angolból fordított, elsősorban Dickens-t. Azért tanult meg oroszul, hogy Puskin művét eredetiből fordíthassa, mert azt már német fordításból megtette. (Egyébként ő volt Magyarországon az első Anyegin-fordító, utána még legalább nyolcan követték példáját.) Madách Imréről (aki gyerekkori barátja volt) ő írta az első életrajzot. Érdekesség, hogy az első sportlapunkat is ő alapította 1857-ben, ez egy vadászati és lótenyésztési szakirodalom volt. Még egy érdekességet megemlítek: szívesen alkotott új szavakat, közülük több a mai fülnek komikusan hangzana, de kettő azért megmaradt: a "mezőny" és a "lőtávol".
Úgy látszik, a király (vagy felesége) irodalomkedvelő lehetett, mert 1867-ben nemesi rangot kapott, amit nem sokáig élvezett, mert még ugyanezen év decemberében (mindössze 46 évesen) meghalt.
EZEN A NAPON... 1920. március 1-én, ma kerek 104 esztendeje, hogy a Nemzetgyűlés elsöprő többséggel választotta meg Magyarország kormányzójává Horthy Miklóst.🇭🇺❤🇭🇺
Egy törvénycikk értelmében a kormányzó sérthetetlen volt, és a királlyal azonos büntetőjogi védelemben részesült. A Nemzetgyűlés gyakorolta a törvényhozó hatalmat, a kormányzó pedig - a Nemzetgyűlésnek felelős minisztériumon keresztül - a végrehajtó hatalmat. Horthy megválasztásával beadta lemondását a Huszár kormány. 1920.03.10-én Simonyi-Semadam Sándort nevezte ki miniszterelnökké Horthy Miklós.